חתונה ברבנות – צעדים ראשונים לפני שמתחתנים

אייל הצילום

חתונה ברבנות דורשת טפסים, מסמכים ומפגשים כדי להכשיר את הנישואים שלכם מבעוד מועד ולאפשר לכם לבצע את האירוע שלכם בדיוק בצורה בה אתם מעוניים בו. אבל מאיפה מתחילים? מה הטפסים שצריך? כמה עדים צריך להביא אתכם? התהליך לחתונה דרך הרבנות יכול להיות מבלבל, אבל הסירו דאגה מלבכם! הנה מדריך קצר שיסביר לכם את הצעדים הראשונים בדרך לחתונה שתמיד רציתם.

ביקור ראשון

כדי להתחתן דרך הרבנות תצטרכו להגיע אל לשכת הרבנות הקרובה אליכם, שם תוכלו להנפיק את התעודות הנחוצות ולהתחיל בתהליך המשמח. תיק נישואים תקף לשלושה חודשים מקסימום, לכן חשוב להגיע בין שלושה חודשים ל-45 ימים לפני התאריך המיועד – חלקו את הזמן שלכם כך שיש לכם  מספיק זמן לעבור את התהליך לפני החתונה בצורה רגועה ובלי לחץ במקרה ותידרשו לספק תעודות נוספות!

בביקור הראשון תצטרכו להגיע עם:

  • תעודות הזהות של שני בני הזוג כולל ספח מעודכן.
  • שלוש תמונות פספורט של כל אחד מכם.
  • תעודת נישואים או כתובה של ההורים משני הצדדים (במקרה של גירושים או של פטירת אחד מההורים, עליכם להצטייד בתעודת הגירושים או בתעודת פטירה).

התעודות הללו ישמשו בחתונה ברבנות כחלק מתחקיר על הזוג שיאפשר את הקביעה שהחתונה יכולה להתקיים כהלכה. במידה וחסרים חלק מהטפסים הללו תוכלו כמובן להשלים אותם. יכול להיות שתדרשו לעבור בירורים רבניים נוספים במקרים כאלו ולכן חשוב לתת לעצמיכם מספיק זמן מראש כדי לעבור את כל התהליך לפני החתונה!

 

חתונה ברבנות

עדים – מתי, איך, כמה ולמה?

חתונה ברבנות דורשת ערבים לכך ששניכם רווקים, ובשביל זה הגיע הזמן למשוך חוטים, להתחנף לחברים ולקרוא להם לבוא כעדים שלכם! העדים יכולים להיות גברים או נשים, מעל גיל 18, שאינם קרובי משפחה זה של זה או קרובי משפחה מדרגה ראשונה שלכם. על כל בן זוג להביא שני עדים שיעידו על הרווקות שלו, אבל אם העדים מכירים ויכולים לספק עדות על שני בני הזוג הם יכולים. תקלו על עצמיכם ועליהם, תבחרו חברים משותפים לשניכם!

העדים יכולים להגיע יחד אתכם בעת פתיחת התיק וכך לקצר את התהליכים, או להגיע בזמנים שנוחים להם יותר לאחר פתיחת התיק. חשוב להזכיר להם להגיע עם תעודת הזהות שלהם (כולל הספח), ועם מספר תיק הנישואים שלכם כדי לא להתקל בבעיות בלשכת הרבנות דרכה נרשמתם. כחלק מהתהליך העדים יישאלו עליכם שאלות, כדי לוודא את ההיכרות שלהם אתכם. אלה לא שאלות קשות, ולא צריך להתכונן מראש, אבל עדיף להיות מודעים לכך כדי למנוע אי-נעימויות במעמד העדות.

ביקור שני

בביקור השני ברבנות, תדרשו לבצע את הבחירה המרגשת – מי יזכה לחתן אתכם. אם אין לכם איזה רב שמועדף עליכם במיוחד (רב שיצרתם איתו קשר בצורה עצמאית מסיבה כזו או אחרת) להפוך את האירוע למיוחד, הלשכה תמנה עבורכם רב שיערוך את הטקס. במקרה שכן בחרתם רב חיצוני ללשכה, תצטרכו לבקש ממנו את התעודות וההסמכות שלו מבעוד מועד כדי להעביר אותן ללשכת הרבנות בצורה מסודרת.

בפגישה הזו תצטרכו לספק גם העתק של תעודת הכשרות של האולם ושל שירותי הקייטרינג ששכרתם לאירוע עצמו כמו-גם אישור על הדרכת הכלה לפני החתונה בנות הזוג יצטרכו לעבור הדרכה ממדריכת כלות, והאישור על ההדרכה יצטרך לעבור גם הוא אתכם ללשכת הרבנות עד עשרה ימים לפני האירוע (יחד עם כל שאר הטפסים למעט האישור מהבלנית שיינתן אחרי טבילת הכלה, יום או יומיים לפני החופה) כדי להנפיק את הכתובה. אבל מתי תקבלו את הכתובה ואיך? שאלה נהדרת.

והכתובה, מה איתה?

את הכתובה אחד מכם ייגש לאסוף מלשכת הרבנות שבועיים לפני החתונה ברבנות, רבים מנצלים את הביקור השני כדי לאסוף כבר גם אותה. כדי לעשות את זה כמובן שתצטרכו להסדיר לפני את תיק הנישואים על כל הטפסים שבו, על העדים ועל תהליכי בירור היהדות במקרים פרטיים. ברגע שלקחתם את הכתובה אתם ממש צעדים ספורים מהרגע המאושר!

אל תשכחו שעליכם להחזיר את עותק הכתובה החתום תוך שלושה ימים מהחתונה עצמה. רבנים רבים שמבצעים את טקס החופה דואגים לכך בדרך כלל בעצמם, אבל עדיף לברר לפני הטקס עצמו כדי להכין את עצמיכם למקרה בו אתם אחראים להעברת הכתובה ללשכה.

 

חתונה ברבנות

 

מזל טוב!

שיהיה בשעה טובה, אתם נשואים! מה נשאר? נשאר לחכות לקבלת תעודת הנישואין בדואר שתשלח אליכם מלשכת הרבנות בה נרשמתם.

לפעמים החתונה ברבנות נראית מאיימת, התהליך נראה ארוך ומתסכל – אבל עם הכנה מראש, והיכרות עם המערכת – התהליך יכול להיות פשוט יחסית ונוח. קחו נשימה עמוקה, החזיקו ידיים ואל תלחצו! את החלק הקשה עברתם, ועכשיו נשאר רק לחגוג בבית האירועים המושלם עבורכם!

Related Posts

פוסטים דומים